دکوراسیون بوهمیان یا سبک بوهو

دکوراسیون بوهمیان یا سبک بوهو

دکوراسیون سبک بوهمیان

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که دوست دارند خانه‌شان سرشار از روح زندگی، فرهنگ کشورهای مختلف، وسایل دکوری جالب و گلچینی از المان های طراحی تمام مناطق دنیا باشد، سبک بوهمیان، دکوراسیون بوهو یا سبک بوهو (Boho style) انتخاب مناسبی برای شما است. سبک بوهمیان به محدودیت ها و قوانین سخت گیرانه سایر سبک‌ها توجهی نکرده و دکوراسیونی خلاقانه، غیر متعارف و فارغ از قید و بندهای طراحی را خلق می‌کند. با وجود تمام تفاوت هایی که در  طرح های  سبک بوهو  دیده می شود، شباهت‌های خاص و ویژگی‌های مشابهی بین همه آنها وجود دارد. در این مقاله با نکات اجرای سبک بوهو و ویژگی‌های این سبک جذاب بیشتر آشنا خواهید شد.


بوهو مخخف واژه بوهمیان (Bohemian) بوده و در اصل به افراد کوچ‌نشین منطقه بوهمیا در اروپای مرکزی اشاره می‌کند که سبک زندگی غیرمتعارف مخصوص به خود را داشتند. سبک زندگی عشایری مردم بوهمیا دارای المان های هنری منحصر به فردی بود. سبک زندگی کولی‌وار و کوچ‌نشینی مردم بوهمیا باعث شده بود که سبک‌های طراحی و فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر ادغام شوند. سبک بوهمیان در طول دهه‌های 60 و 70 میلادی طرفداران زیادی پیدا کرد. امروزه نیز سبک بوهو مجموعه‌ای از رنگ‌ها، بافت و الگو‌ها را در هم آمیخته و از المان‌های فرهنگ‌ها و دوره‌های زمانی مختلف در طراحی داخلی بهره می‌برد.

طراحی بوهو از هیچ قانون و قاعده مشخصی پیروی نمی‌کند و کافی است هر چیزی را که در طول زندگیتان جمع‌آوری کرده‌اید، در دکوراسیون منزلتان به نمایش بگذارید. لزومی هم ندارد که تمام اجزا و المان‌های طراحی با یکدیگر مطابقت داشته باشند. استفاده از مبلمان چوبی در سبک بوهو اهمیت بسیاری دارد. فضای خانه را با پارچه‌، آینه‌، کتاب‌، طرح های هندسی، آثار هنری، وسایل قدیمی یا اشیاء خاطره انگیز پر کنید تا فضایی شلوغ و شیک را خلق کنید. بوهو دیزاین با وجود طراحی آزاد و بی‌قاعده خود، چند المان مشترک دارد که می‌توان از آنها پیروی کرد تا فضایی مطابق با سبک بوهمیا ایجاد شود.

در طراحی بوهو برخلاف طراحی مینیمال اسکاندیناوی یا سبک مدرن، از محدویت‌های سخت‌گیرانه خبری نیست. درواقع سبک بوهمیان از المان های سبک ماکسیمالیسم تبعیت کرده و ویژگی‌های شخصیتی افراد را با انتخاب پارچه‌های رنگارنگ متعلق به فرهنگهای مختلف، کتاب، مجسمه، بالش، لامپ، آثار هنری و اشیاء منعکس می‌کند. طراحی داخلی بوهو از ایده‌های دکوراسیون همه نقاط جهان بهره می‌برد. در انتخاب اجزای طراحی بوهو هیچ الزام و قانونی وجود ندارد. به دلیل نگرش آزادانه و فارغ از قانون و قاعده سبک بوهو، این سبک به یکی از پرطرفدارترین گزینه‌ها برای طراحی داخلی در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌و‌یکم تبدیل شده است.


رنگ‌های طراحی بوهمیان

اگرچه هیج قانونی در مورد رنگ دکوراسیون بوهو وجود ندارد، اما کاربرد رنگ‌های خاکی گرم، متالیک و رنگ‌ سنگ های قیمتی در این سبک متداول است. رنگ‌های قهوه‌ای تیره، سبز و خاکستری از مهم‌ترین رنگ‌های پایه در این سبک طراحی هستند و در مرحله بعد ارغوانی تیره، نارنجی آتشین و آبی براق به آنها اضافه می‌شود. ترکیب و لایه‌بندی رنگ‌ها یکی از ویژگی های منحصر به فرد سبک بوهو است.

الگوها و بافت‌های مختلف را آزادانه با یکدیگر ترکیب کنید و از به کار بردن رنگ‌هایی که در حالت عادی هماهنگ نیستند، هراسی نداشته باشید. با پارچه‌ها و طرح‌های رنگی نظیر کفپوش‌های ایکات  یا سوزن‌دوزی به فضای اطرافتان حال و هوایی جذاب و عجیب و غریب ببخشید. پرده‌های نقش‌دار و قالیچه‌های کوچک را در کنار عکس ها و آثار هنری روی دیوارها آویزان کنید. شاید به نظرتان می‌رسد که تمام این وسایل در کنار هم فضا را شلوغ می‌کنند، اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که در کنار استفاده از رنگ‌های اشباع و غنی در سبک بوهو، از رنگ سفید نیز به‌صورت پس‌زمینه رنگ‌های اشباع استفاده کنید تا بتوانید فضای بصری بازتر و کمی خلوت‌تری را خلق کنید.


مواد تزیینی در طراحی بوهو

در طراحی بوهو برعکس طراحی مدرن مینیمال از فلسفه «هر چه بیشتر، بهتر» استفاده می‌شود. در این طراحی ترکیبی از مواد تزیینی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سبک می‌توان منسوجات طبیعی مانند پارچه‌های کرباس و سیسال را با ابریشم و تور ترکیب کرد. مواد باید ظاهر کمی کهنه و فرسوده داشته باشند؛ معیوب نباشند اما براق و نو هم نباشند. در این سبک طراحی از لبه‌دوزی، قلاب‌بافی و ملیله‌دوزی زیاد استفاده می‌شود. پرده‌ها و قالیچه‌های آویز در ترکیب با یکدیگر فضایی دنج و با الهام از فرهنگ‌های نقاط مختلف جهان را خلق می‌کنند. سایبان‌های روی تخت ‌و مبل نشیمن نیز در طراحی بوهو کاربرد دارند.

معمولا نمی‌توانید مبلمان بوهمیان را در فروشگاه‌های معمولی پیدا کنید. در خانه‌های سبک بوهو بیشتر از مبلمان دست دوم و قدیمی استفاده می‌شود. تمام قسمت‌های مبلمان باید خاص باشند و هریک، داستانی را روایت کند. برای انتخاب مبلمان بوهو به مغازه‌های فروش اشیاء قدیمی در محله خود سری بزنید و هر بخش از مبلمان را جداگانه انتخاب کنید. مبل‌های‌ شزلون، صندلی پروانه‌ای و مبل تخت خواب شو گزینه‌های مناسبی برای این سبک هستند.


ویژگی‌های سبک بوهمیان در طراحی داخلی

سبک دکوراسیون بوهو تنوع زیاید دارد و طیف گسترده ای از سبک های طراحی را می توان بوهو محسوب کرد؛ اما برای استفاده از سبک بوهو در خانه می‌توانید از چند ویژگی مشترک این سبک استفاده کنید:

۱. پالت‌های رنگی متنوع: هیچ گونه استاندارد و قانون خاصی درمورد طیف رنگ های به کار رفته در سبک بوهو وجود ندارد، اما انتخاب رنگ‌های گرم، روشن، خاکی یا ترکیبی از هر سه، فضای مخصوص سبک بوهو را با دکوراسیون منزل تلفیق می‌کند. در این سبک برای زیباترشدن فضا از رنگ سفید برای دیوارها استفاده می‌شود. دیوار سفید رنگ شبیه بوم خالی عمل می کند تا بتوانید از آویزهای توری ضخیم یا رنگ‌های طبیعی روی آن استفاده کنید.

2. طرح‌ها و منسوجات ناهماهنگ: در سبک بوهو از منسوجات و پارچه‌های کرباس، ابریشم، ملیله‌دوزی، سیسال و پارچه‌های مخمل کوبیده استفاده می‌شود. علاوه بر این، در طراحی بوهو از ترکیب طرح‌ها و الگوهای مختلف استفاده می‌شود که در مقایسه با سایر سبک‌های طراحی داخلی ناهماهنگ به نظر می‌رسند.

3. وسایل تزیینی کشورهای مختلف: قالیچه‌های ایکات کامبوجی و فرش‌های ایرانی  کاربرد زیادی در دکوراسیون خانه به سبک بوهو دارند.

4. طرح‌های کهنه و طبیعی: برای طراحی دکوراسیون داخلی به سبک بوهمیان، وسایل دست دوم و قدیمی را به عنوان نقاط کانونی دکوراسیون استفاده کنید. مجسمه‌ها، نقاشی‌ها، سفال‌ها و قالی‌های اعلا نیز گزینه های خوبی برای استفاده در  طراحی داخلی بوهو هستند.

5. گیاهان سبز:  گیاهان آپارتمانی و ساکولنت ها به خانه‌تان فضای شاداب و سرزنده‌ای می‌بخشند.

6. مبلمان راحتی: مبلمان سبک بوهو ارتفاع کمی نسبت به سطح زمین دارند. این مبل‌ها از مواد طبیعی ساخته شده و با بالشتک‌های مخمل تزیین می‌شوند. تنوع ارتفاع‌ و رنگ‌های اجزای مبلمان صمیمیت، راحتی و جذابیت بیشتری را به فضا می‌بخشد. مبل تختخواب شو ، صندلی‌های حصیری، میزهای قهوه‌خوری قدیمی و مبل‌های کوسنی مراکشی از جمله پرطرفدارترین اجزای مبلمان بوهمیان بوده و به عناصر اصلی طراحی در اتاق نشیمن سبک بوهمی تبدیل شده‌اند.

7. نورپردازی محیطی: شمع، فانوس و لامپ‌های رومیزی نوری گرم و آرامش بخش دارند که مناسب سبک بوهمیان است. می‌توان از لوسترهای مجلل یا لامپ‌های آویز مدرن در اتاق ناهارخوری استفاده کرد تا هارمونی خوبی با دکوراسیون گرم و طبیعی فضای اتاق ایجاد کنند.

برای سفارش لوازم و فرنیچر روستیک، میتوانید با گروه هنری اِیم در تماس باشید.

نظرات بازدیدکنندگان